Jazda defensywna
Jazda defensywna
Jazda defensywna co to?
Pierwszy kurs jazdy defensywnej został zorganizowany w 1964 r w USA, natomiast jej reguły sformułował Amerykanin Chris Imhoff. Co się kryje pod tym pojęciem? Priorytetowo bezpieczeństwo na drodze i umiejętność przewidywana przyszłych zagrożeń przez kierowców oraz szereg innych elementów, które owocują przyjemnym i spokojnym trybem prowadzenia. W Polsce niektóre szkoły szkolące kierowców, wprowadzają do nauki ogólne zasady, jednak wciąż jest to dla wielu kierowców abstrakcja. Całkiem inaczej jest w krajach skandynawskich i na Zachodzie, gdzie kultura prowadzenia samochodu i ekodriving są o wiele bardziej powszechne, a młodzi kierowcy uczą się od początku, jak zachowywać się w różnych warunkach drogowych. Brawura, chęć rywalizacji i brak szacunku do innych użytkowników dróg oraz pieszych wielokrotnie niesie ze sobą duże zagrożenie. Kierowcy posiadają braki w przygotowaniu do prowadzenia pojazdów mechanicznych, nie znają (lub nie chcę znać) przepisów ruchu drogowego. Do tego dochodzą złe cechy osobowościowe, nieumiejętność radzenia sobie ze stresem i brak wyobraźni, a wtedy o nieszczęście nie trudno.
Na czym polega jazda defensywna?
Niektórzy mylą pojęcie z nauką nabycia umiejętności zachowania się na drodze w razie niebezpieczeństwa. To jednak zupełnie dwie różne rzeczywistości. Chodzi przede wszystkim o to, aby jeździć rozsądnie, nie stwarzając zagrożenia zarówno dla siebie, jak i dla innych kierowców. Jest to przewidywanie niebezpieczeństwa, czyli inaczej rzecz ujmując, nie dopuszczenie do niego. Co wiec należy robić aby przyniosła radość i przebiegała w komfortowych warunkach?
WMOZNOZNA OBSERWACJA I PRZEWIDYWNAIE ZAGROZEN
Przede wszystkim bacznie obserwować nie tylko drogę, ale i otoczenie. Czasem cień na budynku, wystawy sklepowe i inne znaki mogą pomagać w ocenie sytuacji i uniknięciu ewentualnego ryzyka. Należy traktować innych kierowców z dużą dozą ograniczonego zaufania, szczególnie w sytuacji zbliżania się do drogi podporządkowanej. Jazda defensyna uczy zachowywać się przewidywalnie na drodze, aby nie wprowadzać innych kierowców w błąd. Taką dezinformacją może być nagłe hamowanie, zmiana pasa ruchu czy wykonywanie innych trudnych do prawidłowej oceny manewrów. Bardzo ważna jest sygnalizacja świetlna, czasami głosowa i „gestykulowanie” autem. Nie zawsze sytuacja na drodze jest klarowna i często takie dookreślenie swoich zamiarów, przyczynia się do uniknięcia zagrożenia (np. ostatni kierowca stojący w kolejce nie widzi, co się dzieje z przodu i może zdecydować się na wyprzedzanie. Dlatego kierowca z pierwszego pojazdu, skręcający w lewo, powinien zachować szczególną ostrożność). Bardzo ważna jest także dostateczna odległość między pojazdami, którą trzeba zwiększać wraz ze zmianą warunków atmosferycznych na gorsze, czy niepewnym zachowaniem kierowców przed lub za nami. Tak samo konieczne jest zachowanie bezpiecznego odstępu po bokach auta, aby między zajmowanymi pasami była wystarczająco wolna przestrzeń. Nie można sobie pozwolić na chwilę dekoncentracji, czy jazdę z telefonem przy uchu – jedna chwila nieuwagi skutkuje czasami realnym zagrożeniem. Uwadze umyka pieszy, rowerzysta, przebiegające przez jezdnię zwierzę lub to, że ktoś nagle zatrzymał się na drodze.
Jazda defensywna samochodem i motocyklem.
To także zwracanie uwagi na stan pojazdu, czyli idealne przygotowanie go do drogi, szczególnie dłuższej. Sprawdzenie płynów, ciśnienia oponach, ustawienie lusterek i fotela, czystość szyb itd., to wszystko powinno zawsze być dopięte na przysłowiowy ostatni guzik. Z pozoru mało znaczące rzeczy, a tak ważne w szerszym spojrzeniu na bezpieczne podróżowania. Kierowca defensywny zawsze przed podróżą zastanawia się którą z dróg wybrać, aby była jak najbezpieczniejsza, wolna od korków itd. Często dłuższa trasa wychodzi w ogólnym rachunku czasowym „in plus” i na dodatek jest przyjemniejsza, wolność od tłoku i stresujących sytuacji.
Ustąp i czuj się bezpiecznie. Coraz więcej pojawia się na drogach pijanych kierowców, frustratów, jeżdżących brawurowo młodych ludzi. Do niepewnych użytkowników dróg zaliczyć trzeba też osoby zmęczone, jadące zygzakiem, trzymające się blisko wewnętrznej krawędzi pasa, nagle zwalniające, niezdecydowane. Ograniczone zaufanie należy też wykazać do użytkowników dróg z obcą rejestracją. Zawsze lepiej omijać z daleka takich kierowców, zmienić pas zjechać im z drogi. Nie można też wchodzić w zbędne dyskusje, reagować na zaczepki, bo te wszystkie sytuacje owocują stresem i wzmagającym się napięciem. Lepiej ustąpić, nie zwracając uwagi na podminowanych kierowców oraz tych, którzy traktują jezdnię jako tor wyścigowy i miejsce do udowodnienia sobie i innym o swoich nieprzeciętnych umiejętnościach rajdowych. Wiedza i optymalizacja dobrych nawyków Defensywna jazda polega też na wykorzystywaniu nabytych dobrych nawyków i zasad prowadzenia pojazdu oraz prawidłowego zachowania na drodze. Konsekwentne trzymanie się dobrych, nabytych wraz z doświadczeniem zasad to jednak nie wszystko. Zawsze trzeba myśleć o tym, co można zrobić lepiej, jak płynniej jechać i lepiej przewidywać, aby podróżowało się jeszcze spokojniej i szybciej. Nie jest wcale wolna i nieopłacalna. Jeśli kierowca umiejętnie zaplanuje podróż, będzie poruszał się po drodze zgodnie z przepisami oraz mądrze oceniał sytuację, podróż będzie szybka i bezpieczna.
Zapraszamy na kurs zarówno osoby indywidualne jak również firmy i instytucje.
725 650 664 - zadzwoń i dowiedz się więcej!
Powrót